Adela již večeřelaPojďme se bavit o životě!

Vybrat podnikatelský účet není snadné, ale hledat se vyplatí!

Publikováno 19.10.2017 v 18:51 v kategorii Životní jistoty a peníze, přečteno: 111x

Myslíte si, že dokážete snadno odolat reklamním sloganům o výhodnosti bankovních účtů? Domníváte se, že může existovat účet pro podnikatele zdarma, nebo je to jen fatamorgána zjevující se vyčerpaným poutníkům, kteří zabloudí ve světě finančních reklam? Přečtěte si, co jsem zjistila já.

Čas od času mě napadá otázka, co znamená účet zdarma. Ač příliš neholduji četbě odborných ekonomických textů, v některých případech se to dle mého soudu vyplatí. Především u článků, které analyzují poplatkovou politiku finančních institucí.

V Ekonomu (zde čerpáme z online verze na finparada.cz) byl například zveřejněn velmi podnětný článek o poplatkové praxi jednotlivých bank, který dokáže nemilosrdně rozkrýt mnohé detaily, které by jinak mohly ujít běžné pozornosti. Článek prakticky pojednává o dvou fiktivních příjmových skupinách osob, z nichž jedna hospodaří s měsíční částkou 40 000 Kč a druhá s částkou 25 000 Kč.


Jak je to s poplatky ve skutečnosti?

Skupina s vyšším finančním příjmem se během jednoho měsíce nacházela v situaci, kdy její zůstatek na kontě byl 250 000 Kč, poplatky za bydlení činily 8 000 Kč, online platba za telefon pak představovala částku 1 500 Kč. Celkem se odehrály čtyři odchozí platby do zahraničí ve výši 4 000 Kč, z toho jedna platba nebyla v Eurech a činila v přepočtu 1 000 Kč. Jedna příchozí platba ze zahraničí pak činila 100 EUR. Výběr z bankomatu byl aplikován celkem pětkrát, z toho třikrát v České republice a dvakrát v zahraničí v souhrnné hodnotě 9 000 Kč.

Skupina s nižším příjmem se pak pohybovala v modelové situaci, kdy její zůstatek na účtu činil 3 000 Kč, poplatky za bydlení byly ve výši 10 000 Kč a online platba za telefon představovala 400 Kč. Platby na internetu pak činily celkem 2 000 Kč, z toho 1 000 Kč pak představovala platba do zahraničí.

Platební karta byla dvakrát využita v obchodě, kdy z ní bylo odčerpáno celkem 4 000 Kč. Výběr z bankomatu se uskutečnil čtyřikrát v souhrnné hodnotě 5 800 Kč. Třikrát se jednalo o bankomat vlastní banky a jednou o bankomat cizí banky. Rovněž byly této skupině osob zasílány SMS zprávy o pohybu finančních prostředků na jejím účtu.


Co říkají výsledky srovnání bankovních poplatků?

Zákazníci skupiny s vyšším příjmem v hodnotě 40 000 Kč nejvíce ocenili služby mBank s s osobním účtem mKonto, kdy se jejich celkové poplatky nacházely pouze ve výši 179 Kč. Za ní pak následovala Air Bank s Malým tarifem, kdy veškeré poplatky činily 183 Kč. Na třetím místě se pak ocitla Citibank s Citikonto Plus, jež stálo na poplatcích 200 Kč.

Nejnevhodnější volbou pak pro skupinu s vyšším příjmem jednoznačně byla v Čechách tradiční Česká spořitelna s produktem iúčet, kdy poplatky představovaly 1 260 Kč, dále pak Era Poštovní spořitelna s online osobním účtem za 1 110 Kč. Na třetím místě pak stanula GE Money s účtem Genius Bene s poplatky ve výši 1 084 Kč.

Nízkopříjmová skupina s měsíční sumou 25 000 Kč si pak nejlépe vedla u Citibank se Citikonto Plus za 10 Kč. Dále u Zuno bank s Účet Plus za 18 Kč a u Fio s osobním účtem za 22,40 Kč. Finančně nejnevýhodnější se pak stala Sberbank s Fér konto start za 336 Kč, Unicredit Bank s U konto za 295 Kč a Era Poštovní spořitelna s online osobním účtem -, jehož poplatky představovaly 292 Kč.


Praktické tipy pro založení podnikatelského účtu

Jako zajímavý tip, kde a jak založit podnikatelský účet, se mi při mém pátrání jevil i účet mKonto Business u mBank. Jeho velkou výhodu představuje, že tento druh účtu je vedený bez poplatků. To znamená, že lze ušetřit za poplatky za zřízení a vedení účtu. Stejně tak jsou zdarma i příchozí a odchozí tuzemské platby, trvalé příkazy, inkasní platby, SIPO platby i okamžité převody mezi účty ve stejné bance. Nezpoplatněné jsou i výběry ze všech bankomatů v Česku a v zahraničí nad hodnotu 1 500 Kč. Bez poplatků lze i měsíčně vkládat na poště v hotovosti částku do výše 50 000 Kč.

Ke kontu současně mBank poskytuje i debetní platební kartu MasterCard Debit Business, u níž je benefitem, že lze zpětně získat 1 % z každé transakce, kterou jste jejím prostřednictvím uskutečnili, a to až do výše 2 500 Kč za měsíc. Kartu samozřejmě nemusíte využívat, ale je jistě příjemné ji vlastnit jako záložní variantu.

Co jsem však zjistila při svém pátrání jednoznačně je to, že účet zdarma, který by fungoval skutečně bez poplatků, není příliš častým jevem a i u těch nejvýhodnějších se určitým poplatkům nevyhnete. Svět prostě není ideální, ale stále se vyplatí hledat.

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?