Adela již večeřelaPojďme se bavit o životě!

Proč raději keramickou podlahu než parkety

Publikováno 12.12.2016 v 13:05 v kategorii Dům a zahrada, přečteno: 163x

Jak s manželem pokračujme ve stavbě našeho rodinného domu, dostali jsme se i k podlahám. Ani v tomto případě není jednoduché vybrat si to nejsprávnější řešení. Je třeba nejdříve posbírat mnoho informací o různých materiálech a zvolit ten nejlepší. My jsme se rozhodli pro keramickou podlahu, dále se dozvíte proč.

Už na začátku jsem však věděla, že určitě nechceme koberce, protože podlahy jsou zdravotně lepším řešením. Kromě toho zvládnou například rozlitou polévku nebo rozmazanou barvičku, což určitě znáte, pokud máte děti. Přečtěte si tedy následující pro a proti, která jsem dala dohromady poté, co jsem strávila asi dva týdny na internetu a četla si o různých druzích podlah.


Tradiční dřevěné parkety

Asi všichni budete souhlasit, že se jedná o osvědčenou klasiku. Dřevo je kvalitní materiál a kromě toho i dobře vypadá. Samozřejmě výhodou je i jeho dlouhá životnost. Dočetla jsem se, že dřevěné parkety vydrží několik generací.

Každá hospodyňka pravděpodobně ocení i jejich snadné čištění. Zejména když máte doma jednoho nebo více mrňousů. Dřevěné parkety můžete mít v kuchyni, obývacím pokoji, ale rovněž v ložnici nebo dětském pokoji.

Ale našla jsem i nevýhody, které využití dřevěných parket doprovázejí.

Za prvé jsou poměrně drahé. Chcete-li kvalitní dřevo, jako například dub, a ne pouze laminát, který jako dřevo vypadá, tak si za to připlatíte. To se v rozpočtu, který máte na stavbu domu, může ukázat a udělat vám přes něj řádný škrt.

Za druhé jsem se dočetla, že se změnou vlhkosti a teploty může dojít i ke změnám tvaru a rozměru dřevěné podlahy. Znám to i od známých, kteří mají dřevěné parkety, a na některých místech, zejména na okraji pokoje, se jim prostě prohnuly. Nevím, jestli to souvisí i s nekvalitní instalací, ale rozhodně to není příjemné.

A za třetí, a pro mě to nejdůležitější, ve většině případů není dřevěná podlaha vhodná na podlahové topení. Přičemž pro mě je podlahové topení nezbytné moderní řešení, na kterém jsme se s manželem dohodli již na začátku. Jako máma budu jen ráda, že pokud budou děti sedět na zemi, tak na teplé.


Laminátové plovoucí podlahy

V dnešní době umí kvalitní laminát vypadat velmi pěkně a být téměř k nerozeznání od dřeva. Na rozdíl od něj to už není přírodní, ale průmyslový materiál, který však obsahuje i dřevitá vlákna. V konečném důsledku proto i u laminátu může vinou změny vlhkosti dojít k promáčknutí nebo k jiným změnám tvaru.

Mezi výhody laminátu patří, že se rychle instaluje, což například oceníte, pokud stavíte, ale chcete se i rychle stěhovat do vlastního. Znovu je výhodou rychlá údržba, myslím si, že ještě jednodušší než u dřeva, protože není třeba kupovat speciální prostředky. Laminátovou podlahu setřete čímkoliv.

Dočetla jsem se, že největší nevýhodou laminátových podlah je jejich hlučnost. To znamená, že pod podlahu je třeba v každém případě instalovat i protihlukovou podložku. Jsou však i výrobci, kteří ji k laminátu lepí již ve výrobě.

No a další nevýhodou je, že poškozený povrch parket se nedá opravit, je třeba je vyměnit. Odborníci tvrdí, že dřevo stačí jen zbrousit a nově naolejovat nebo nalakovat, což se u laminátu nedá.


Keramická podlaha z přírodní hlíny

Myslím si, že tento typ podlahy v sobě spojuje výhody obou výše zmíněných. Na jednu stranu jde o přírodní materiál, protože keramická podlahová krytina je z hlíny, ale na druhou nepodléhá vlivům teploty a vlhkosti a je cenově výhodnější než dřevěná.

Pro mě bylo také velmi důležité, že jde o podlahu, která je vhodná pro podlahové topení. Neboť jak jsem již zmiňovala, to byla jedna z hlavních podmínek, kterou jsme s manželem měli.

Dokonce jsem se dočetla, že jde o jedno z nejlepších řešení v souvislosti s podlahovým topením, protože má dobré vodivé vlastnosti.

Výhodou je také poměrně příznivá cena, což dokážeme jako mladá rodina ocenit. Samozřejmě keramická podlaha je velmi snadno smývatelná a příjemná na dotek. Barevností se keramické podlahy pohybují zejména v odstínech červené, hnědé a šedé, čili určitě najdete barvu vhodnou i do vašeho domu. Také jsem se dočetla, že keramická podlaha má dlouhou životnost a velkou odolnost a nehořlavost.

Nevýhodou keramiky je, že pokud nemáte podlahové topení, jde o poměrně studený materiál, studenější než například dřevo. Na druhé straně, jak jsem již zmiňovala, tento druh podlahy je velmi vhodný právě na takový typ topení, proto by byla škoda to nevyužít.


Na závěr

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv podlahu, určitě si předem zvažte její výhody a nevýhody. Nejlepší je napasovat si ji na svůj životní styl a na to, co od ní očekáváte. Mnoho udělají malé děti nebo třeba zvířata, pokud nějaká chováte, a také styl zařízení, které plánujete.

Například pro mě s manželem bylo nejdůležitější již zmíněné podlahové topení. Proto jsme si zvolili keramickou podlahu z přírodní hlíny. Kromě toho si myslím, že jde i o nejlepší řešení pro rodiny s dětmi, zejména díky její odolnosti a snadné údržbě.

Rozhodně vám však doporučuji, pokud hledáte nejlepší řešení pro vás, najděte si co nejvíce informací o jednotlivých typech podlah, o jejich výhodách a nevýhodách. Nám se to vyplatilo a zatím jsme nelitovali.

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?