Adela již večeřelaPojďme se bavit o životě!

Překvapení pro rodiče, předělala jsem jim zahradu na chatě

Publikováno 27.05.2016 v 18:17 v kategorii Pěkné bydlení, přečteno: 207x

Trávila jsem několik měsíců na naší chatě, kde jsem se učila na nadcházejíce zkoušky. Jak už to tak bývá, dělala jsem vše možné a učení věnovala méně času. Chtěla jsem rodiče překvapit a pustila jsem se do předělávání zahrady. Pochopitelně jsem oslovila pár přátel, kteří mi s kompletním předěláním zahrady a nákupem nového vybavení rádi pomohli.

aktivní senioři s inkontinencí


Vzhledem k tomu, že naše zahrada na chatě vypadala jako z dob našich babiček, nebylo jednoduché vybrat doplňky. S kamarády jsme vybudovali novou pergolu, abychom měli příjemnější posezení. Na zahradě je také stará studna, na kterou jsem u zdejšího truhláře nechala vyrobit dřevěný poklop, teď se na ní dá příjemně vyhřívat na sluníčku a nehrozí, že by někdo spadl dovnitř.

Na zahradě celá léta byly chovány slepice a to se podepsalo na trávníku, který byl rozrytý od slepičího hrabání. Nejdříve bylo potřeba zasadit novou trávu, proto jsem se nejprve vypravila do nejbližšího zahradnictví.


Základem je zeleň

Kromě nové trávy jsem se pustila také do výměny rostlin, které zde rostou, vybudovala jsem zde menší skalku, kolem plotu jsem osázela túje, které budou jednou skvěle oddělovat náš plot od sousedů a dopřejí nám dostatek soukromí. Výběr rostlin jsem musela přizpůsobit nadmořské výšce, půdě a také tomu, že na chatu jezdíme zpravidla jen o víkendech, v létě jsme zde neustále. Vše pro zahradu jsem našla v hobby marketech, ale široké spektrum zboží jsem našla i na internetu a v prodejnách nábytku.


Pro úpravu naší zahrady, kterou jsem chtěla pro rodiče kompletně předělat, bylo potřeba pořídit také křovinořez, zahradní sekačku, které za mne vybrali kamarádi, já jsem jim jen sdělila rozpočet. Vedle chaty jsem nechala postavit nový skleník, se kterým mi také pomohli přátelé. Už se těším na rajčátka a okurky!


Výběr nábytku pro zahradu

Chtěla jsem rodičům udělat radost a rozhodla jsem se vybrat jim kvalitní venkovní nábytek, který jim dlouho vydrží a nerozpadne se po prvním zmoknutí. Venkovní nábytek by měl být stylový, stejně jako když jsem vybírala zahradní sedačku.

Prvním parametrem, který jsem zvažovala, bylo umístění nábytku. Díky nově postavené pergole bude nábytek ukryt před nepřízní počasí. Mohla jsem proto vybírat z ratanu, vodního hyacintu a choulostivějších materiálů, ale poohlížela jsem se i po nábytku kovovém - zejména židle z hliníku jsou velmi lehké, snadno přenosné. Nábytek nám bude sloužit ke stolování a tak pro mne byla důležitá výška stolu i lavice a židlí a také hloubka sedu.


Ke stolu jsem zakoupila také slunečník, který nás ochrání před sluncem v případě, že si sedneme ke kávě mimo pergolu. Důležitým aspektem zahradního nábytku je také jeho údržba. Nejsem typ, který by stále stál s leštěnkou v ruce a tak mám ráda příjemné materiály, které lze setřít dle potřeby vlhkou hadrou s trochou čistícího přípravku.


Vybrat zahradní nábytek je v nepřeberném množství velmi těžké. Při výběru nábytku z hliníku mám jistotu, že má neomezenou životnost. Důležité je vybírat nábytek podle nosnosti. Přeci jen není nejlepší, když se můj 100 kg tatínek posadí na židli, která se pod ním prohne. Jeho výhodou byla také poměrně nízká pořizovací cena. Nábytek vypadá velmi elegantně, rodiče si jej jistě zamilují.


Krásně vypadá dřevěný nábytek, nicméně je velmi náročný na údržbu a je potřeba jej jednou za čas mimo jiné natřít ochranným lakem. Zajímavou alternativou je teakový nábytek, který je velmi odolný, obsahuje oleje, které z něj činí odolný kousek nábytku proti hnilobě i hmyzu. Je potřeba používat ochranu dle typu dřeva – lazuru, olej nebo lak či impregnaci. Je potřeba vybrat si kvalitní nábytek, pokud není teakový nábytek řádně vyschlý, může se v našich podmínkách pokroutit.


Plastový nábytek je lehký, snadno omyvatelný a přenosný, nicméně se na naši zahradu příliš nehodil vzhledem k jejímu charakteru. Zajímavě vypadal nábytek z masivního plastu, ale nevýhodou byla jeho vysoká pořizovací cena.


Zahradní houpačka, gril a vše pro zahradu

Jako překvapení jsem vybrala rodičům zahradní houpačku, po které maminka touží snad celý život. Na trhu jsem našla opravdu pestrou nabídku a vybrat ji nebylo jednoduché. Vybrala jsem zahradní houpačku s konstrukcí, která ji umožní rozložit na dvojlůžko. Houpačka tak nabídne více pohodlí.


Abychom ji mohli přes zimu schovat, bylo pro mne důležité, zda jde houpačka složit a rozložit jednoduše. Vybrala jsem polstrovanou houpačku, abych nemusela zvlášť kupovat podsedáky, které by nejspíš z houpačky padaly každou chvíli dolů. Pratelný potah navíc usnadní údržbu. U houpačky je stejně jako u židlí důležitá nosnost. Na houpačce se budou časem houpat mé děti, proto jsem vybírala také s ohledem na děti a s důrazem na bezpečnost.


Na zahradu je potřeba nejen kvalitní stůl a židle, ale vybírala jsem i nový zahradní gril pro naše večerní posezení. Výběr zahradního grilu nebyl zrovna jednoduchý. Bohatá nabídka poskytuje grily na uhlí a brikety, ale i na plyn či elektrické. Díky dobře vybranému grilu si můžeme grilovat maso, rybu, zeleninu nebo rovnou upéct pizzu.


Rovněž jsem nakoupila nové nádobí, plastové dózy na uskladnění potravin. Součástí naší zahrady je bazén, vybrala jsem také nové zahradní lehátka, které se snadno rozloží a složí, aby nezabíraly příliš mnoho místa a zahradní párty může začít.


Už se těším, až rodiče po příjezdu z dovolené svou novou zahradu uvidí.

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?