Adela již večeřelaPojďme se bavit o životě!

Koupelna je nekorunovanou královnou bytu

Publikováno 23.06.2017 v 16:07 v kategorii Pěkné bydlení, přečteno: 190x

Zvažujete vybavení nové či rekonstrukci starší koupelny? Nebo chcete udělat v koupelně jen několik drobných změn? Ve všem by vám měla napomoci četba následujících řádků, protože naše koupelny si za to, jakou nám poskytují péči, samy péči také zaslouží.


Podstatným krokem při navrhování nové či renovování staré koupelny je zvolení vodovodní baterie, kterých je nespočet typů v různých designových verzích. Rovnou k ní si můžeme pořídit i spořič vody, resp. perlátor, zvaný též příznačně jako“skrblík”. Potřeba je věnovat energii i výběru ruční či stojné sprchy, abychom byli spokojeni s její hlavicí, tryskami, délkou hadice, celkovou pohyblivostí aj.

Podstatné je také rozhodnutí, zda si pořídíme koupelnový závěs či koupelnovou zástěnu. U zástěny je potřebné počítat s jejím náročnějším čištěním, u sprchového závěsu s jeho omezenější životností oproti skleněné či plastové zástěně. Já osobně však upřednostňuji závěs, i když nastává menší vstupní komplikace s umísťováním závěsné tyče a při volbě háčků a kroužků, které by umožnily skutečně snadný pohyb a manipulaci. Nutné je také myslet na možný vpád plísně a okolnosti, za kterých se pro nás bude lépe čistit.

V koupelně vždy musí platit jednoduchý zákon, a to neklouzajících povrchů. To platí i pro povrch sprchového koutu či vany, kam je možné v případě potřeby umístit protiskluzovou podložku, která zajistí bezpečí. V dnešní době se vyrábí takové, že se ubrání i poskakujícímu dítku.


Příslušenství a doplňky do koupelny

Vybíráte-li příslušenství a doplňky do koupelny, není žádoucí tento výběr zbytečně podcenit. Naše koupelna si péči přece skutečně zaslouží a doplňky do koupelny jsou stejně důležité jako její jiné atributy. V souvislosti s jejich výběrem se pak druží ruku v ruce volba vhodného způsobu jejich ukládání. Napomohou i šikovní pomocníci, jakým je například zabudovaný držák na vysoušeč vlasů. Koupelnové skříňky pak uvítají nové podnájemníky, kterými jsou vlasový styler či žehlička na vlasy. Mezi další koupelnové elektrospotřebiče se pak řadí i parní stanice.


Kdo v koupelně bydlí?

V koupelně se vždy v neposlední řadě nachází zcela prozaicky odpadkový koš, praktická je volba nášlapné verze, ale existuje celá další řada velmi praktických řešení těchto polykačů našeho odpadu. Dále je potřeba myslet na optimální rozmístění držáků na ručníky a různých háčků tak, aby člověk nemusel dělat zbytečné pohyby. V případě výběru háčků si lze dopřát i designově rozverné řešení, například v podobě obřího háčku na prádlo, který skutečně zaujme, zvláště bude-li vyveden ve výrazné pastelové barvě.

Potřebnost vhledu ergonomie se týká i umístění poliček a koupelnových skříněk, držáků na sprchové gely aj. Je třeba si předem pečlivě rozmyslet optimální výšku jejich zavěšení a v případě skříněk i způsob jejich otvírání, a to především i se zohledněním faktoru mokrých či dokonce namydlených rukou, jak je v prostoru koupelny běžné.

Kromě zmíněného držáku na vysoušeč vlasů je potřebné vyšetřit prostor i pro další samozřejmé pomocníky – držáky, kterými jsou držák na mýdlo, toaletní papír i na WC štětku. Otázkou je také, kam vhodně umístit váhu, aby nepřekážela, ale byla lehce přístupná pro zdravotně disciplinované jedince.


Tajný bonus při zařizování koupelny a WC

Existuje několik věcí, které mohou při svém provádění udělat svému vykonavateli velikou radost, avšak není úplně taktické o nich široce povídat svému okolí. Jednou z těchto konspiračních činností je pak jistě výběr sedátka na WC. No, řekněte sami, nejvhodnějším tématem k rozhovoru tento proces sice není, ale ve skutečnosti je velmi zábavné sledovat tu přemíru vzorů a materiálů, ze kterých jsou sedátka vyrobena.

Pravdou však je, že by se měly brát na zřetel parametry ochrany přírody při výběru materiálů. Ale to je jediným pravidlem, které je třeba dodržovat, jinak se extravaganci meze nekladou. Je libo posadit se na sedátko, pod jehož krytem jsou zataveny mořské mušličky, či je zdobí obří zelená žába? Jak poutavé!


Úklidu se však nelze vyhnout

Jednou ze smutných životních pravd je také to, že uklízení (i zubaři) se nelze nikdy vyhnout, a proto je třeba skladovat pomůcky a potřeby na úklid. Často je tomu tak z důvodu omezeného prostoru v bytě i v koupelně či na WC. Je obvyklým pravidlem, že zde stabilně bydlí velký kbelík i se ždímadlem, čistící mop, několik menších kbelíků, kartáčů a hadrů, dále velký smeták, smetáček a lopatička, stěrka na okna, čistící zvon, případně i sušák na prádlo aj.

Již z uvedeného výčtu je patrné, že se jedná o nemalou sumu věcí, pro kterou je třeba nalézt optimální systém ukládání. Ideální je, aby tyto prostředky zůstaly citlivému oku návštěvníka, ale i majitele bytu, kterému by nepokrytě připomínaly jeho povinnosti, skryty. Z důvodu zabránění plísně je však potřebné do dvířek skříněk aj. umístit větrací otvory.


Jaký je můj tip na zjednodušení úklidu?

Právě proto, že uklízení nikoho nebaví, je třeba si v této souvislosti i předem říci, jak si jej maximálně zjednodušit. Mým tipem je pak pořídit si ideální mop. Ten musí mít nášlapný systém ždímání a výškově nastavitelnou tyč. Rovněž je potřeba se soustředit i na to, jak je tvarovaná jeho hlavice a zda je otočná, aby se skutečně dostala do potřebných koutů místností. Dále je třeba zjistit, zda k němu existuje dostatek náhradních hlavic i tyčí v rozumné cenové relaci, aby jeho činnost mohla dlouhodobě důstojně pokračovat a naše koupelna se dočkala své naleštěné čistoty.

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?