Adela již večeřelaPojďme se bavit o životě!

Dlouhověkou střešní krytinou je eternit

Publikováno 28.06.2017 v 07:00 v kategorii Dům a zahrada, přečteno: 208x

Zvažujete pořízení nové střešní krytiny? Neorientujete se přesně v nabízených materiálech? Zajímá vás, která střecha bude skutečně dlouhověká? Nebojíte se nových postupů či zvažujete poctivě všechny alternativy? Zajímají vás vlastnosti eternitové krytiny? Pokusím se být nápomocná s následujícími řádky, rozhodnutí je však čistě na vás.

Otázkou je, jaký si zvolit materiál pro kvalitní střechu. Vybrat si v aktuální nabídce není nijak snadné a existuje nejen mnoho materiálů, ale i výrobců a dodavatelů. Se druhým zmíněným Vám neporadíme, ale předestřeme Vám možnost využití eternitového materiálu, rozhodnutí je však samozřejmě na vás, neboť Vy budete pod vaší střechou bydlet.

Zajímavou možností je vláknocementová krytina ETERNIT, kdy název skutečně odkazuje k latinskému slovu věčnost, tedy k dlouhověkosti neomezeného horizontu, což zní velmi příjemně. Dlouhá životnost patří jednoznačně mezi preferovaná kritéria, neboť u střechy předpokládáme, že ji budujeme i pro další generace, a nejen pro svoji potřebu. Dalšími varianty k eternitu při pokládce střechy je rovněž aplikace velkoplošné pálené či betonové krytiny, moderní jsou rovněž ocelové střechy aj. Výběr je v současnosti tedy více než bohatý.


Parametry eternitu

Při výběru krytiny se samozřejmě primárně soustředíme na pozitivní charakteristiky, ale musíme rovněž počítat i s jejich negativními protějšky. Jaké jsou tedy výhody a nevýhody eternitu?

Nesporným pozitivem je nízká hmotnost, a tedy i nízké zatížení střešní konstrukce, další bonus pak představují výborné protihlukové izolační vlastnosti. Z hlediska své dlouhověkosti se jedná i o materiál, který je svou spotřebou šetrný k životnímu prostředí.

Vláknocementový materiál, který vzniká sloučením surovin portlandský cement, voda, mletý vápenec, celulóza a organická vlákna, se vyznačuje pevností, stálostí, odolností proti povětrnostním vlivům i nehořlavostí. Eternit se nemusí zúročit jen při pokládce střechy, ale lze i funkčně využít jako obklad při tvorbě fasády. Zde se rovněž velmi vyplatí jeho výborné izolační vlastnosti.


Má použití eternitu i své nevýhody?

Nevýhodami eternitové krytiny pak je celkově časově náročnější pokládka, a to pouze na střešní latě, vyšší potřeba odvětrávání střešního pláště, někdy obtížnější pochůznost a často i vyšší pořizovací cena, především za náročnější pokládku krytiny. Tyto nevýhody jsou však kompenzovány výše uvedenými výhodami.


Vzhled krytiny

Plánujeme-li novou střechu, předpokládáme tedy její dlouhověkost, u které musíme rovněž počítat s parametrem vzhledu. Ten musí být dostatečně nadčasový. Nechceme však žádný fádní a unifikovaný produkt, ale zboží se znakem osobitosti, které by se dalo využít nejen při budování novostaveb, ale i při rekonstrukci historických budov.

Zajímavé je, že v současné době tvary takzvaných tvrdých materiálů, mezi něž eternit bezpochyby patří, dokáží přesto působit měkkým dojmem. Celkově tak dodávají budově nádech jemnosti a estetičnosti. Není se třeba obávat tedy výsledného strohého či příliš monotónního vzhledu.


Eternitové šablony jsou vyráběny s povrchovou úpravou. Povrch šablon je hladký či strukturovaný, který tak evokuje vzhled přírodní břidlice. Spodní povrch pak mívá často i voskovou úpravu. Nejčastějšími barvami jsou tmavě šedá, grafitová či modročerná, dále červená a světle šedá, rovněž i černá a hnědá.


Způsoby krytí

Podstatnou otázkou při výběru střešní krytiny pak jsou možné způsoby krytí, které zohlední rozličné tvary a atypičnosti pokrývané plochy. U dané vláknocementové maloplošnékrytiny pak lze využít několik způsobů. Patří mezi ně dvojité krytí, francouzské krytí i německé krytí. Dvojité krytí se provádí za pomoci dvou typů šablon, kdy je každý prostor pokrytý dvakrát. Tento dublovaný pokryv střešní krytinou pak zvyšuje bezpečnost i odolnost vůči klimatickým podmínkám.


Eternitové šablony či vlnové krytí?

Existují vláknocementové maloplošné šablony, které mají obdélníkový, čtvercový či atypický tvar. Produkty tzv. Anglický a Dánský obdélník mají rozměry 30 x 60 cm a jsou k dostání v několika barevných odstínech. Čtvercová šablona 40 x 40 cm Dacora je historicky nejdéle užívanou krytinou a najde mj. výborné uplatnění u historických objektů. Zajímavou volbou je také čtvercová šablona 30 x 30 cm s obloukovým rohem, s níž lze bez problémů pokrýt komplikovaná místa, jakými jsou například štíty, vikýře a bezprostřední okolí komínů.


Další možností je volba vlnité krytiny, kdy tato lehká vláknocementová vlnovka nachází ideální uplatnění u hospodářských i občanských budov. Maloformátové desky se výborně uplatní u šikmých střech s vysokým stupněm sklonu, velkoformátové desky jsou pak vhodné pro krytí rozsáhlých ploch, jako je tomu například u průmyslových hal či zemědělských objektů. Vlnový tvar je velmi estetický a je vyráběn v široké paletě barevných odstínů.

K šablonám existuje i celá řada příslušenství, z níž jmenujme například hřebenáče, odvětrávací hlavice, protisněhové zachytávače a doplňky, které umožní chůzi po nepřístupných místech střechy.


Jak se rozhodnout?

Rozhodnout se musí bohužel či bohudíky každý sám, protože jen vy si dokážete zvolit tu nejoptimálnější střešní krytinu pro vás. Vyberete-li si však správně, můžete se několik desítek let těšit ze střechy, která bude nejen vzhledná, ale především i vysoce funkční a dlouhověká.

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?